KULTURA JAKO WAŻNA SFERA USŁUG PUBLICZNYCH
Krzysztof Hildebrandt
Prezydent Miasta Wejherowa nieprzerwanie od 1998 roku
Członek Zarządu Związku Miast Polskich
Członek Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz licznych studiów podyplomowych i menedżerskich
Działacz społeczny, aktywnie uczestniczący w życiu Wejherowa i Kaszub. Doświadczony samorządowiec znany z twórczych i innowacyjnych działań zapewniających harmonijny i zrównoważony rozwój miasta. Inicjator wielu projektów na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kulturalnej, m.in. renowacja Kalwarii Wejherowskiej, rewitalizacja Parku Miejskiego, budowa Wejherowskiego Centrum Kultury „Filharmonia Kaszubska”, Kamienica Sztuki, Centrum Integracji Społecznej „Wodne Ogrody”.
Arkadiusz Kraszkiewicz
Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i licznych studiów podyplomowych związanych z finansami, rachunkowością, zarządzania oświatą, innowacyjnym zarządzaniem, w tym instytucjami kultury.
Od 2003 roku związany z samorządem wejherowskim. W latach 2009-2017 Skarbnik Miasta Wejherowa, a od 2017 roku zastępca prezydenta Wejherowa ds. społecznych i ekonomicznych, odpowiedzialny m.in. za wejherowską oświatę, pomoc społeczną, sport, turystykę, promocję i kulturę. Współpracuje z wejherowskimi organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi działającymi w obszarze społecznym. Włącza się w realizację projektów i programów z zakresu promocji czytelnictwa, szeroko pojętej kultury oraz promocji lokalnych twórców kultury.
Andrzej Porawski
Od 1990 roku dyrektor Biura Związku Miast Polskich, a od 1999 do września 2021 r. – sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jest z wykształcenia magistrem inżynierem chemicznej technologii drewna. W latach 1980–1990 był działaczem NSZZ „Solidarność”. W latach 1988–1991 należał do Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie. W roku 1990 został wybrany do Rady Miasta Poznania – był radnym pierwszej i drugiej kadencji. W pierwszej kadencji był także członkiem Zarządu Miasta, a w drugiej – wiceprzewodniczącym RM Poznania. W roku 1998 został radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a w 2002 roku ponownie radnym miasta Poznania. W latach 1992-1993 i 1998–1999 pełnił funkcję doradcy w Urzędzie Rady Ministrów oraz w Kancelarii Premiera. Był przez kilka kadencji członkiem Rady Statystyki. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. W 2015 roku pismo samorządu terytorialnego Wspólnota przyznało mu tytuł Samorządowca 25-lecia. W 2021 roku od strony rządowej za 22 lata pracy w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego „na rzecz wspólnoty, jaką jest Polska”, otrzymał szablę generalską (jest pierwszym od lat cywilem, który ją otrzymał). Laureat nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Prof. Michała Kuleszy oraz nagrody im. Prof. Jerzego Regulskiego.
Co wiemy o kulturze lokalnej - dostępne dane, opracowania, raporty i analizy GUS
dr inż. Mariusz Cembruch-Nowakowski
Ekspert w Ośrodku Statystyki Kultury Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Adiunkt w Katedrze Edukacji Geograficznej i Logistyki Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zainteresowania badawcze obejmują tematykę zarządzania, przedsiębiorczości i innowacyjności w turystyce, sektorze kultury i kreatywnym oraz branży TSL.
Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego "Przedsiębiorczość-Edukacja".
Sławomir Wysocki
Ekspert ds. zarządzania i rozwoju organizacji sektora publicznego. Od ponad trzech lat koordynuje po stronie Związku Miast Polskich działania w projekcie System Monitorowania Usług Publicznych.
Kierował (1993-97) projektami badawczo-doradczymi z zakresu reform administracji publicznej. Uczestniczył w pracach nad reformą administracji publicznej w roli doradcy Pełnomocnika Rządu ds. Reform Ustrojowych Państwa, zastępcy i dyrektora Departamentu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 2000-2001 pełnił funkcję sekretarza - ze strony rządu - Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wspiera organizacje sektora publicznego w projektowaniu zmian sposobów zarządzania. Inicjator szeregu innowacyjnych praktyk w administracji publicznej m.in. rozpowszechnienia w administracji podejścia procesowego oraz nastawienia na jakość usług zgodnych z oczekiwaniami klientów sektora publicznego.
Monitorowanie zarządzania kulturą lokalną w SMUP
dr Tomasz Potkański
Z-ca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich ds. badań i rozwoju, kieruje projektami szkoleniowymi i doradczymi dla miast członkowskich, w tym ze strony ZMP projektowaniem Systemu Monitoringu Usług Publicznych. 26 lat praktyki w zarządzaniu projektami doradczymi dla administracji samorządowej i rządowej, wieloletni pracownik USAID w W-wie, konsultant BŚ, UNDP, CIDA w Polsce i krajach Europy Środkowej i Wschodniej, praktyk samorządowy, specjalista ds. zarządzania strategicznego, wieloletniego planowania finansowego, komunikacji i partycypacji społecznej. Wolontariusz lokalnych organizacji pozarządowych, w tym LGD.
dr Marcin Poprawski
Jest pracownikiem akademickim Humak University of Applied Sciences w Helsinkach (School of Arts and Cultural Management). Wcześniej przez ponad 20 lat związany był z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Nauk Społecznych, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa). W latach 2019-2023 ekspert Związku Miast Polskich w projekcie SMUP - System Monitorowania Usług Publicznych.
Jego zainteresowania obejmują: zarządzanie w kulturze, polityki kulturalne oraz organizacje artystyczne, etyczne i ekologiczne wymiary zarządzania instytucjami kultury, metody rozwoju publiczności oraz festiwale jako organizacje.
Koordynuje COSM (cosm.humak.fi) – zestaw kursów z zakresu zarządzania kulturą i wartościami zrównoważonego rozwoju, oferowanych przez Humaka fińskim i międzynarodowym studentom studiów magisterskich. Jest liderem fińskiego zespołu w projekcie Horizon Europe EKIP (European Cultural and Creative Industries Policy Platform) prowadzonym przez Uniwersytet w Lund.
Był ekspertem w zespole EENC - Europejskiej Sieci Ekspertów Kultury (Interarts Barcelona) działającej przy Komisji Europejskiej. W latach 2013-2018 był wiceprezesem ENCATC (Bruksela). Był także gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, Uniwersytecie Artystycznym w Helsinkach, Uniwersytecie Salento w Lecce, Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze, ZHAW w Zurychu, Akademii Muzycznej (JAMU) w Brnie oraz Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Przez 17 lat pracował jako menadżer kultury w sektorze prywatnym, publicznym i obywatelskim, w tym przez 8 lat jako dyrektor festiwalu. W październiku 2023 w wydawnictwie Springer Nature ukaże się książka „Festivals and Values: Music, Community Engagement and Organizational Symbolism” napisana przez Marcina Poprawskiego wspólnie z antropologiem kultury, prof. Waldemarem Kuligowskim.
LinkedIn - https://www.linkedin.com/in/marcin-poprawski-89772a27/
Ryszard Grobelny
Ekonomista, społecznik, specjalista w zarządzaniu i restrukturyzacji administracji publicznej, prowadzi własną działalność gospodarczą. Doświadczony samorządowiec, m.in.: radny miejski i wojewódzki, prezydent Poznania, prezes Związku Miast Polskich. Członek i ekspert wielu struktur samorządowych, m.in.: Związku Miast Polskich, Unii Metropoli Polskich, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Szkoleń Samorządowych, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
Doradca samorządowy, specjalista m.in. w zakresie strategicznego planowania i zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego oraz w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Doświadczony trener, nauczyciel akademicki. Autor i współautor strategii lokalnych i ekspertyz na rzecz JST.
Obecnie Prezes Fundacji Miasto, powołanej przez Związek Miast Polskich by wspierać miasta, wykorzystującej w swoich działaniach m.in. narzędzie: Monitor Rozwoju Lokalnego.
Maja Wagner
Przewodnicząca Komisji Kultury Związku Miast Polskich
Filolog języka angielskiego, ukończyła także studia podyplomowe na wydziale skandynawistyki na UG
Naczelnik Wydziału Kultury UM Gdynia
Pełnomocnik Prezydenta Gdyni d/s kultury
Członkini Rady - Gdyńska Szkoła Filmowa
Rada Nadzorcza Pomorskiej Fundacji Filmowej
Przewodnicząca Komisji Kultury OMGGS (Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot)
Członkini zarządu Union of the Baltic Cities (UBC)
dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz
Doktor nauk humanistycznych (specjalność zarządzanie kulturą), teatrolożka, badaczka kultury, pracownik administracji samorządowej z wieloletnim doświadczeniem, wiceprzewodnicząca Komisji Zarządzania Kulturą i Mediami PAU. Inicjowała i współtworzyła wiele projektów i programów na rzecz kultury i artystów w Krakowie, w tym także badawczych. Autorka monografii Polityka kulturalna w Krakowie (2009), raportu Artysto Scen Polskich, powiedz nam z czego żyjesz? (ZASP, 2015), wielu artykułów naukowych, dokumentów strategicznych, ekspertyz i analiz dot. instytucji kultury oraz polityki kulturalnej samorządu. Koordynatorka prac nad Strategią Rozwoju Kultury w Krakowie na lata 2010-2014 oraz Programem Rozwoju Kultury w Krakowie 2030, przyjętym przez Radę Miasta Krakowa w 2017 r., a także powiązanych z nimi programów (program edukacji kulturowej, Nagroda Animator Roku, program dla sztuk wizualnych). Uczestniczyła w pracach nad ogólnopolskim projektem „System monitorowania usług publicznych (SMUP)”.
dr hab. Łukasz Scheffs
Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. W latach 2016-2018 zastępca burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Dr hab. – adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracownik Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Ekspert w zakresie marketingu społecznego i politycznego. Absolwent politologii w zakresie administracji europejskiej oraz marketingu politycznego.
Czego nauczyła nas lekcja pandemii – przegląd raportów
Alicja Jelińska
Kierowniczka działu Pracownia Kultury Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku
Tworzy dział podnoszenia kompetencji kadr kultury w województwie pomorskim w Nadbałtyckim Centrum Kultury "Pracownia kultury". Wcześniej związana z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, gdzie koordynowała prace Komisji Kultury. Po pracy działa jako kuratorka projektów niezależnych w Gdańsku.
Anna Mazur
Pracowniczka administracji samorządowej z wieloletnim doświadczeniem, główna specjalistka ds. rozwoju kultury i współpracy międzysektorowej. Koordynowała prace związane z przygotowaniem i wdrożeniem Poznańskiego Programu dla Kultury 2019-2023, a także jego corocznym monitoringiem stanowiącym integralną część Raportu o stanie Miasta.
Współtworzyła wiele projektów i programów na rzecz kultury i artystów w Poznaniu, związanych z miejskimi politykami sektorowymi czy programami wsparcia sektora kultury realizowanymi w ramach współpracy samorządu z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Koordynowała także działania o charakterze edukacyjnym związane z podnoszeniem kompetencji poznańskich kadr kultury oraz współpracę z podmiotami realizującymi projekty badawcze w obszarze działalności kulturalnej.
Jej zainteresowania obejmują zagadnienia związane z miejskimi politykami kulturalnymi, metodami rozwoju publiczności oraz strategiami funkcjonowania rynku sztuki.
Wsparcie propozycji legislacyjnych
dr Marta Szeluga-Romańska
Magister socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk ekonomicznych Politechniki Gdańskiej (PG), nauczyciel akademicki na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG. Współpracownik Henley Business School University of Reading.
Trener, szkoleniowiec, przedsiębiorca.
Od 2017 roku kieruje studiami podyplomowymi "Zarządzanie w kulturze" na PG.
Nowe wyzwania stojące przed miastami a nowe strategie rozwoju kultury
Robert Kozłowski
Pracownik Urzędu Miejskiego w Wejherowie od 20 lat związany z Wejherowem.
Współtwórca Strategii Rozwoju Miasta Wejherowa na lata 2023 – 2033, Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Wejherowie na lata 2013-2020 oraz 2021 – 2027, Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Wejherowa na lata 2015 – 2022 oraz obecnie Gminnego Programu Rewitalizacji.
Ilona Grędas - Wójtowicz
Zastępca Prezydenta Miasta Kołobrzeg ds. Społecznych
Absolwentka: Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie - studia licencjackie administracja; Uniwersytetu Szczecińskiego - studia magisterskie administracja; Uniwersytetu Gdańskiego - studia magisterskie prawo; Uniwersytetu Gdańskiego studia podyplomowe projekty deweloperskie; Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University – studia podyplomowe Executive Master of Business Administration.
Wykonuje zadania powierzone przez Prezydenta, a w szczególności do nich należy: nadzorowanie jednostek organizacyjnych miasta realizujących zadania z zakresu oświaty, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury i kultury fizycznej, całokształt spraw związanych z rozwojem kultury oraz kultury fizycznej i sportu, zapewnienie prawidłowego, terminowego i zgodnego z prawem wykonywania zadań przez nadzorowane wydziały i jednostki organizacyjne, współpraca z organizacjami pozarządowymi, współpraca z Młodzieżową Radą Miasta, opiniowanie wniosków w sprawach mieszkaniowych związanych z przydzielaniem mieszkań socjalnych i komunalnych, zamianą mieszkań, zadłużeniem i eksmisją, współpraca z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych, podejmowanie szerokich działań na rzecz rozpoznawania problemów osób niepełnosprawnych. W zakresie swoich obowiązków zapewnia kompleksowe rozwiązywanie problemów w ramach środków finansowych określonych w budżecie. Zastępca Prezydenta ds. Społecznych podejmuje czynności kierownika Urzędu pod nieobecność Prezydenta lub wynikającej z innych przyczyn niemożności pełnienia obowiązków przez Prezydenta. Zastępca Prezydenta ds. Społecznych prowadzi bezpośredni nadzór nad: Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu; Wydziałem Spraw Społecznych.
Doświadczenia i rekomendacje z konkursu na ESK 2016
dr hab. Bożena Gierat-Bieroń, prof. UJ
Adiunkt w Instytucie Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorka tegoż Uniwersytetu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce kulturalnej Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem programu Europejska Stolica Kultury, Kreatywna Europa oraz zagadnień europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jest autorką ekspertyz kulturowych i politycznych, kierownikiem rocznych, podyplomowych studiów „Dyplomacja kulturalna”, na których prowadzi zajęcia z tematyki zewnętrznych relacji kulturalnych UE. Autorka wielu książek, artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach (w j. polskim/angielskim/niemieckim). Profesor wizytująca na uniwersytetach: Uniwersytet Babeș-Bolyai, Cluj-Napoka (2023), Pecz (2022), Leuven (2020), di Sassari (2012), Glasgow (2011), Groningen (2009), Trinity College Dublin (2006). Jest stypendystą japońskiej fundacji Royuchi Sazakawa, Komisji Europejskiej (Osaka University 2009) and oraz programu partnerskiego UJ-JAM (Kobe University 2016). Była koordynatorką międzynarodowego magisterskiego programu MA in Euroculture oraz pełnomocniczką Narodowego Centrum Kultury ds. Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Polscy kandydaci na rok 2029 - prezentacja wybranych
Przemysław Smyczek
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Karierę zawodową związał z samorządem. Działa w nim od ponad 20 lat. W 1999 r. rozpoczął pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W 2004 r. został kierownikiem zespołu zadaniowego ds. współpracy Województwa Śląskiego z organizacjami pozarządowymi i był odpowiedzialny m.in. za nadzór nad tworzeniem realizacją programów współpracy Województwa z organizacjami pożytku publicznego, koordynację współpracy samorządu z NGO z oraz kwestie wolontariatu. Autor wydawnictwa „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: twórcze wykorzystanie w organizacjach pozarządowych” Katowice 2006 r. W styczniu 2010 r. powołany na stanowisko dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
W październiku 2019 roku został powołany na naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który 1 stycznia został połączony z Wydziałem Promocji i od tego czasu funkcjonuje jako Wydział Kultury i Promocji. W czasie wolnym miłośnik gitary, literatury i gór.
Związek Miast Polskich
ul. Robocza 42, Poznań
www.miasta.pl